Ако продължителният стрес стане прекомерен и не може да бъде избегнат, това може да доведе до синдром на прегаряне или още синдром на професионално изчерпване. Работата не винаги е причината. Трудностите в личен план, като грижите за болен роднина, често водят до състояние на прегаряне. Всеки може да бъде засегнат. Бърнаут не е равносилен на личен провал. Често се наблюдава при силно мотивирани и успешни личности.
Бърнаут означава физическо и емоционално изтощение. То може да доведе до пристъпи на паника, депресия и тотален емоционален, психически и физически срив.
1. Причините за бърнаут
Причините най-често са взаимодействие на няколко фактора с голяма интензивност:
Дълготрайният стрес в комбинация с липса на почивка повишава значително рискът от бърнаут.
Не се превръщайте в свой собствен враг!
В много случаи ориентирането към себе си е единственият начин да се справите със ситуацията. Мнозина познават желанието да се докажем. Но въпросът е: наистина ли е необходимо това винаги, пред всички и на всяка цена? Винаги да казваш „да“от страх от конфликт също може да се окаже опасен капан. Категоричното „не“ е право на всеки. Перфекционистите обикновено си поставят твърде високи цели в много сфери. Но истината е: Никой не е съвършен.
Не само хората, които работят в социалната сфера или са на ръководни позиции, са изложени на риск да не полагат достатъчно грижи за себе си. Aдминистративните служители или работниците (например във фабриките) също могат да бъдат засегнати. Факт е, че: Само тези, които разполагат със сила и енергия, могат да свършат добра работа. Погрижете се за себе си и своевременно потърсете професионална помощ.
2. Когато работата ни разболява
Работата може да доставя удоволствие и да укрепва здравето, но също така може да причини много стрес и болести. Най-големите фактори за стрес на работното място са мултитаскингът (едновременно вършене на много неща), синдромът на “колелото на хамстера” (твърде много работа непрекъснато), недоверието, конкуренцията, липсата на обратна връзка и липсата на свобода на действие.
Прегарянето на работното място се забелязва чрез три основни симптома:
Накратко бърнаут описва състояние на дълбоко емоционално, физическо и умствено изтощение. Засегнатите могат само да се концентрират лошо, да правят много грешки. Някои губят енергия и за личния си живот. Това цялостно изтощение обикновено се дължи на прекомерни изисквания и стрес на работното място, но не само.
Изгарянето често се обявява чрез ранни предупредителни знаци. Ако обърнете внимание на нуждите си и си осигурите достатъчно почивка, можете да предприемете ефективни мерки навреме.
3. Симптоми
Симптомите на бърнаут са много разнообразни. Те се проявяват в емоционален, психологически и умствен план, но могат да приемат и формата на психосоматични оплаквания. При всеки засегнат човек се наблюдава индивидуален модел на симптоми и оплаквания. Те се променят в зависимост от фазата на заболяването. Основният симптом на прегарянето обаче е чувството на дълбоко изтощение.
4. Симптоми на бърнаут в начална фаза
В ранната фаза на бърнаут засегнатият обикновено влага изключително много енергия в изпълнението на задачите си. Това може да се случи доброволно от идеализъм или амбиция, но може да бъде породено и от необходимост – например поради многобройни задължения, роднини, за които трябва да се грижи, или страх от загуба на работата.
Характерен ранен признак на прегаряне е, че хората вече не могат да се изключат. Те вече не могат да се възстановяват правилно, по-малко ефективни са и трябва да изразходват още повече енергия, за да се справят със задачите си. Така се завърта порочен кръг. Други симптоми на бърнаут в началната фаза включват:
Скоро се забелязват първите признаци на бърнаут. Те включват:
4. Фаза 2: Намалена активност
Прекалената ангажираност, характерна за началната фаза, в даден момент все повече преминава в отношение на право на собственост. Засегнатите лица очакват нещо в замяна на големите си усилия. Ако са разочаровани, те изпадат в силна фрустрация. Следните симптоми ще ви помогнат да разпознаете предстоящото прегаряне:
Типичните симптоми на бърнаут в тази фаза са:
5. Емоционални реакции – депресия, агресия, обвинения.
Симптомите на бърнаут се проявяват и в емоционални реакции. Когато прекомерната ангажираност бавно преминава във фрустрация. Хората осъзнават, че реалността не отговаря на техните желания. Те обвиняват за това или околната среда, или себе си. Първото е склонно да води до агресия. Последното допринася за депресивно настроение (“Аз съм провал!”).
Депресивните симптоми на прегарянето са:
Агресивните симптоми на прегаряне са:
6. Влошаване, намаляване на производителността
След известно време намаляващата мотивация и силният емоционален стрес се отразяват и на по-слабото представяне. Засегнатите по-често правят небрежни грешки или забравят срещи. Други признаци за влошаване на когнитивните способности са:
При по-внимателно разглеждане последните два симптома на прегаряне също се основават на спад в работата. Това е така, защото диференцираното мислене и промяната изискват сила, която кандидатите за прегаряне вече не могат да съберат.
7. Отдръпване, незаинтересованост
Липсата на енергия води и до емоционално отдръпване. Засегнатите хора реагират все по-безразлично. Те често се чувстват отегчени, отказват се от хобитата си, отдръпват се от приятелите и семейството си. Прегарянето прави хората самотни.
8. Психосоматични реакции
Огромното психологическо напрежение се отразява и на във физически аспект. Такива психосоматични признаци се появяват още в началната фаза на прегарянето. Физическите симптоми включват:
8. Етап 7: Отчаяние
В последния етап на прегаряне чувството на безпомощност се засилва и се превръща в обща безнадеждност. В тази фаза животът изглежда безсмислен и се появяват мисли за самоубийство. Нищо вече не доставя удоволствие и всичко става безразлично. Засегнатите изпадат в тежка депресия на прегаряне.
9. Въпрос на устойчивост
Всеки човек реагира по различен начин на стреса. Някои трудно се справят дори с умерено натоварване. За тях дори малко е достатъчно, за да се задейства фаталната спирала на прегарянето.
Други се справят добре дори в много трудни ситуации. Но има и ситуации, които обективно са толкова стресиращи и безнадеждни, че само малцина ги преживяват, без да прегорят. Експертите наричат последното “изчерпване”, “изтощаване” или “пасивно прегаряне”.
Ето защо дори много устойчивите хора не са защитени от прегаряне. Човек е особено застрашен, когато се появят поредица от фрустриращи епизоди и ресурсите за справяне с тях са изчерпани.
10. Начини за справяне с бърнаут
11.Опасност от нетрудоспособност
Ако тежкият синдром на прегаряне не бъде разпознат и лекуван за по-дълъг период от време, той обикновено оставя трайни следи. Дори нормалният професионален и социален стрес е твърде голям за много от засегнатите месеци и години след терапията. Частичната или дори пълната нетрудоспособност в резултат на прегаряне не е рядкост. Затова бърнаут трябва да се приема сериозно и да се лекува навреме.
Люба Цанова