Какво нарушава позитивния празничен ритъм?
1. Мъката на „първите работни дни" Позагубили сме сръчност, ако се изисква такава, поизлезли сме от потока на информация и проследяване на процесите, ако това е част от естеството на професията ни. Тоест, оказваме се извън ситуация и това допълнително нагнетява вътрешно напрежение. Факт – по същия начин се чувстваме след отпуск, болнични или дори кратко няколкодневно отсъствие.
2. Страхът от работния ритъм. Ако не всички, поне повечето са го изпитали. От състоянието на свободно реене и господар на времето си от раз включваш на точно разписание по часове и минути, изисквания на другите към теб и на сам към себе си. Неприятно чувство.
3. Умора – колкото и да звучи странно, изпитваме следпразнична умора. Кой казва, че през почивните дни също не се натоварваш? Нима едно пътуване не ни скапва; или гостите, на които толкова се радваше, но първо приготви от специалните гозби, пък и стояхте до разсъмване да си разказвате весели случки от студентските години, а накрая дойде голямото шетане...Така е – празници, почивка, но и най-после време за отлаганата работа.
Как да се справим с проблема?
Да превключим най-безболезнено на нов работен ритъм!
1. На принципа, на който едно време са учили моряците да плуват – с главата надолу без много предисловия - или се давиш, или се справяш. На моряците връзвали въже през кръста, та ако нещата зазлеят, издърпвали младежа за малко и после пак. Та така и ние – скачаш смело в следпразничната работна седмица и започваш да плуваш. Първия ден с по-трудно контролируеми движения, но следващия все по-добре. Номерът е да преодолееш стреса от първия ден, а всеки следващ става все нормален и даже супер.
2. Споделяш с колегите си как и къде си прекарал почивните дни – без това не може. Разказваш весели случки, показваш снимки и така си извоюваш малко продължение на преживяванията, поне на ниво спомени.
3. Не искам да ви карам да си представяте, че сте без работа, неистово търсите такава и колко щяхте да сте щастлива да имате работно място, където се се върнете след празниците. Но въпреки това и този вариант съществува, така че това, от което едни се оплакват, други мечтаят да им се случва. Оценето го.
4. Има шанс след дългите празнични дни работата да ви е станала интересна и да я подхванете с желанието на някогашния ви първи работен ден. Защото и най-дългата почивка, а особено тя, в един момент става леко отегчителна.
5. Ако в последната версия не виждате себе си, просто си обещайте нещо хубаво и желано през първите почивни дни – награда за тази трудна, следпразнична работна седмица.